تبلیغات
لرد 2011 منتشر گردید توان بی پایان - یوگا و بارداری
سه شنبه 18 خرداد 1389

یوگا و بارداری

• نوع مطلب: یوگا ،
• نوشته شده توسط: حامد محمدزاده

بارداری و تغییرات آن و کمکی که یوگا می تواند در این دوران به مادر باردار نماید

از زمان لقاح و تشکیل تخم تا لحظه زایمان زن حامله از لحاظ ذهنی و بدنی دستخوش یکسری تغییرات اساسی می شود او نه تنها باید خود را با جنین در حال رشدش وفق دهد بلکه باید با حاملگی و تغییراتی که در طی بارداری برای او رخ می
دهد و همچنین حس مادر شدن سازگاری پیدا کند. بدنیا آوردن یک نوزاد مهم ترین واقعه زندگی هر زن محسوب می گردد. زایمان یک واقعه گذرا نبوده و به طور حتم برای همیشه روی شما اثر می گذارد؛ لذا نحوه برخورد شما با حاملگیتان بسیار حیاتی است.
از زمانی که جنین شکل می گیرد، تمامی هیجانات مادر را به نوعی تجربه می کند .اگر چه این عواطف به طور مستقیم و آگاهانه توسط جنین حس نمی شوند اما هورمونهایی که در اثر احساس لذت و سرخوشی ، غم ،اندوه و شادی در بدن مادر تولید می شود ، همگی به بدن جنین نیز انتقال می یابد. بنابراین تا زمانی که باردار هستید احساسات و هیجانات شما بسیار حائز اهمیت است .
یکی از فواید و اثرات یوگا برقراری تعادل میان جسم و ذهن و روان است . در طی حاملگی باید تلاش کنید که تا حد ممکن از لحاظ جسمی به وضعیت سلامتی و از لحاظ عاطفی به حالت تعادل نزدیک شوید تمرینات یوگا به شما اعتماد به نفس ، تعادل و هماهنگی می بخشد و قادر است تغییرات اساسی و جامعی در احساس سلامتی و نشاط و نگرش شما به زندگی ایجاد نماید .
یوگا به شما کمک می کند تا بدنتان را حس کرده و از آن آگاه شوید و این همان چیزی است که یک زن باردار به آن احتیاج دارد بهره گیری از دانش افراد با تجربه و متخصص برای طی یک حاملگی خوب و زایمان آسان لازم است اما غرایز طبیعی و خودآگاهی زن در این دوران مسلما ضروری است و یوگا به زنان کمک می کند تا آرامش ، اعتماد به نفس ، و تمام آنچه در وجودشان نهفته است کشف کرده و از آنها به طور موثر و مفیدی بهره گیرند .
زنان باردار اغلب در طی سه ماهه اول بارداری نسبت به انجام هر گونه تمرین سخت جسمی دلسرد هستند ؛به خصوص اگر امکان سقط جنین وجود داشته باشد که در این صورت توصیه می شود برنامه تمرینات را تنها بعد از ماه چهارم حاملگی شروع کنند . در هر حال اگر خانم بارداری سابقه سقط جنین نداشته و می تواند مادر سالم و فعالی باشد شروع تمریناتی که سبب نیرومندی ، انعطاف پذیری و بهبود وضعیت عضلانی بدن می گردد در هر زمان که احساس آمادگی دارد برای او بلامانع است
در طی دوران حاملگی شما می توانید تمرینات یوگا را متناسب با نیازهای فردی و سطح آمادگی اتان انجام دهید .از آنجا که افراد مختلف از این جهت با هم متفاوت اند، بنابراین لازم است که با جسم خود هماهنگ باشید و در صورت بروز هرگونه مشکل یا ناراحتی آن را جدی گرفته و حرکات را متناسب با وضعیت جسمی تان تغییر دهید. فواید جسمی یوگا برای زنان باردار عبارت است از تقویت و نیرومند شدن بدن ، بهبود وضعیت کشش عضلات ، تعادل ، انعطاف پذیری در کل سیستم عضلانی ، تحریک غدد ترشحی که مسئول تولید هورمونها در بدن می باشند ، افزایش و بهبود جریان خون در بدن و کنترل تنفس به شیوه بسیار عالی .
شما با انجام تمرینات یوگا اندامهای داخلی بدن را ماساژ می دهید .علاوه بر این حرکات مخصوص شکم به شما کمک می کنند تا بعداز زایمان تناسب اندام خود را مجددا بدست آورید. یوگا به بهتر شدن خواب شما کمک می کند و مشکلات بدخوابی و کم خوابی را برطرف ساخته و نگرش مثبت و خوبی از زندگی به شما می بخشد. همچنین به شما می آموزد که چگونه خویشتن را مشاهده کنید. تمرینات یوگا به شما کمک می کنند تا در تماس مستقیم با جسم و عواطف خویش قرار گرفته ونسبت به آنها آگاه باشید .
اگر چه یوگا دستورالعمل انحصاری برای یک حاملگی و زایمان عالی نیست ولی می تواند در طول این دوران پرهیجان وسیله مناسبی برای کمک به شما باشد و با افزایش امیدواری شما را یاری دهد تا دوران حاملگی خوبی را تجربه کنید. زایمان به عنوان یک تجربه سخت تلقی میگردد و بیشتر زنان با ترس و دلهره به آن نزدیک می شوند. البته این کاملا طبیعی است ولی یوگا می تواند با ایجاد حس امیدواری این تجربه سخت را اندکی آسانتر ساخته و شما را یاری کند تا با راحتی و آرامش با آن مواجه شوید .
در طول حاملگی حجم خون از حدود 5 لیتر به 5/6 لیتر در پایان حاملگی افزیش می یابد. اگر چه قدرت پمپاژ قلب نیز زیاد می شود ولی ضربان قلب ( سرعتی که قلب شما می زند ) و فشار خون ( فشاری که خون بر دیواره سرخرگها وارد می کند ) باید ثابت باقی بماند در نتیجه قلب بایستی سخت تر از قبل کار کند
در طول حاملگی هورمونهای بخصوصی تولید می شوند که باعث گشاد شدن رگهای خونی می گردند.این هورمونها همچنین می توانند عاملی برای گشادتر شدن و نرم شدن دیواره سیاهرگها و در نتیجه ایجاد واریس در پاها باشند. بعضی از وضعیت های یوگا با تقویت قلب به جریان بهتر خون کمک کرده و از واریسی شدن سیاهرگها جلوگیری می کنند. اگر سیاهرگها بیشتر از معمول گشاد شوند انجام وضعیت پا به دیوار می تواند برای کم کردن ورم پاها مفید باشد.
با افزایش حجم خون در سیستم گردش خون مادر محتوای مایع درون بافتها و سلولهای بدن نیز افزایش می یابد. در طول حاملگی حدود 7 لیتر آب به بدن اضافه می شود که به طور تقریبی حدود نصف افزایش وزن بدن به همین علت است مقداری از این مایع می تواند در کف پا و ساقها جمع شده و در آنها ایجاد ورم نماید که می توان با انجام تمرینات اصولی و به طور مرتب آن را برطرف نمود .
در این دوران ممکن است تنفس های سطحی و کوتاه را تجربه کنید. تمرینات مفصل تنفس های یوگایی به شما کمک می کند با بالا بردن حجم تبادلات گازی بر این مشکل غلبه کنید.
رباط های لگن و مفاصل آن در طول حاملگی در اثر عمل هورمونهای پروژسترون و ریلکسین نرم می شوند .این حالت و نرم شدگی به بدن اجازه می دهد تا قابلیت انعطاف پذیری بیشتری پیدا کرده و بتواند فضای مناسب و نسبتا بزرگی برای رشد جنین ایجاد نماید .در طول زایمان نیز این هورمونها به عملکرد رباط های حفاظت کننده از توسعه رحم کمک می کنند .از آنجایی که رباط های لگن در طول حاملگی نرم تر از حالت معمول میگردد، لازم است که توسط عضلات شکمی نیرومند و دارای کشش مناسب محافظت شوند .یوگا روشی ایده آل برای بهبود وضعیت کشش و تقویت این عضلات و همچنین سرخرگهای تغذیه کننده آنها است .
اسکلت بدن مادر در این دوران ناگزیر از تحمل وزن اضافی ناشی از رشد جنین است و در صورتی که عضلات پشت تقویت نشده باشند، این وزن اضافی میتواند به قسمتهای پایین ستون فقرات فشار بیاورد .کف پا و ساق ها هم باید همین وزن را تحمل کنند. پس از تولد کودک نیز تحمل این وزن که روز به روز هم بر میزان آن افزوده میگردد بر عهده بازوها و دستان مادر خواهد بود. با پیش رفتن سن حاملگی رحم بزرگ می شود تا بتواند جنین رشد یافته را در درون خود جای دهد. علاوه بر این در طی زایمان و انقباضات زایمانی عضلات رحم فوق العاده فعال هستند .در یوگا تمرینات مخصوصی برای تقویت عضلات لگن و باز کردن کمربند لگنی برای کمک به حفاظت از رحم وجود دارد.
در طول حاملگی وزن مادر حدود 20% افزایش می یابد. در طی سه ماهه اول افزایش وزن کند بوده و تنها حدود 7/0 تا 4/1 کیلوگرم است .اما این مقدار در سه ماهه دوم و سوم به حدود 350 تا 450 گرم در هر هفته می رسد. این افزایش وزن ناشی از رشد جنین ، جفت ، بزرگ شدن رحم و سینه ها ، افزایش حجم خون و افزایش ذخایر مواد غذایی و مایعات بدن است .
عضلات کف لگن از رحم ، رکتوم و مثانه محافظت می کنند؛ بنابراین بهتر است که در طول حاملگی تقویت شوند .
بسیاری از عواطف ناشی از تغییرات شیمیایی دورن مغز است .در طول حاملگی ممکن است متوجه شوید که نسبت به ناراحتی های عاطفی آسیب پذیرتر از گذشته شده اید و یا دچار تغییرات احساسی غیر قابل پیش بینی می شوید. این موضوع به خاطر تولید هورمونهایی است که در واقع ناقلین پیامهای شیمیایی در بدن هستند. هورمونها توسط غدد درون ریز تولید شده و بوسیله سیستم گردش خون در سراسر بدن انتشار می یابند .هورمونها متضمن عملکرد درست اندامهای بدن بوده و در زنان مسئول شروع سیکل قاعدگی ، حاملگی ، تنظیم زایمان، تولد و شیردهی هستند.
غده هیپوفیز بر عملکرد سایر غدد دورن ریز تاثیر می گذارد و درتولید آندورفین ها نقش دارد .آندروفین ها مسکن های طبیعی بدن هستند که وجودشان در حین زایمان حیاتی بوده و همچنین نقش مثبت و موثری در ایجاد حس سلامتی و نشاط در زندگی شما دارند .وضعیت هایی مانند ایستادن روی سر و گاو آهن تحریک کننده غده هیپوفیر هستند .این وضعیت ها را نباید در سه ماه آخر بارداری انجام دهید
یکی از هورمونهایی که نقش و تاثیر زیادی در حاملگی دارد پرولاکتین است که توسط هیپوفیز ترشح می شود .وجود این هورمون به همراه استروژن و پروژسترون و پرولاکتین برای تحریک غدد شیری و ترشح شیر از پستانها ضروری است. یکی از اثرات دیگر استروژن و پروژسترون شل کردن عضلات صاف رحم به منظور کمک به جای دادن جنین در حال رشد می باشد .
در طی حاملگی تولید هورمون های آدرنالین ( اپی نفرین )، نور آدرنالین ( نور اپی نفرین ) و کورتیزول افزایش می یابد .آدرنالین و نور آدرنالین هر دو بر ضربان قلب و فشار خون موثر هستند .آدرنالین همچنین با تحریک تولید گلوکز باعث بالا رفتن قند خون می گردد. کورتیزول به طور طبیعی هورمون ایمونو ساپرسیو است و به کمتر شدن فعالیتهای آلرژیکی ( حساسیت زا ) که در طول حاملگی ظاهر می شوند کمک می کند. این هورمونها بوسیله غدد آدرنال که روی کلیه ها قرار دارند تولید می شوند
از آنجایی که کلیه ها در طول حاملگی باید هم مایعات بدن مادر و هم جنین را تصفیه نمایند ،بنابراین باید بیشتر از حد معمول کار کنند .

سیستم ترشحی
غدد ترشحی شامل تخمدانها ، تیروئید، هیپوتالاموس و غدد آدرنال هستندو غده هیپوفیز که در مرکز مغز واقع شده به عنوان غده ترشحی اصلی شناخته می شود. زیرا بر عمل سایر غدد درون ریز اثر گذاشته و آنها را کنترل و نظارت می کند .هورمونهای ترشح شده از این غدد متضمن عملکرد درست اندامها بدن بود و آنها را تنظیم می کنند.
وضعیت گاو آهن باعث فعال شدن غده هیپوفیز میگردد که غده درون ریز اصلی بدن است .تمرینات پشت مثل پل به متعادل شدن تولید هورمونهای بدن کمک می کنند .
خمش های پشت باعث بهبود عملکرد کلیه ها شده وبه ایجاد تعادل درتولید هورمونها کمک می کنند .
هورمون ریلکسین که بوسیله جفت تولید می شود با اثر بر روی رباط ها و بافتهای پیوندی لگن و رحم افزایش خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری آنها و آمادگی برای زایمان می شود. با این حال احتیاط کنید که بیش از حد به رباط ها کشش وارد نساخته واز انجام بیش از حد وضعیتهای خمش و پیچ اجتناب نمایید.
کنترل تنفس بخش مهمی از تمرینات یوگاست .در صورتی که شمابتوانید تنفستان را کنترل کنید، نه تنها درانجام کارها و وظایفتان از کارآیی بهتری برخوردار می شوید، بلکه قادر خواهید بود به شیوه راحتتری جسم و عواطف خویش را مدیریت کنید. وقتی عصبانی یا آشفته هستید آدرنالین ترشح شده و ضربان قلب و فشار خون شما را افزایش میدهد. در این میان اگر کنترل احساساتتان را از دست بدهید ممکن است شروع کنید به گریه کردن ، یا چیزهایی بگویید که بعدا از گفتن آنها پشیمان شوید ولی اگر در همان آغاز درگیری ، آگاهانه تنفستان را کنترل کنید، خیلی راحتر می توانید تغییرات جسمی و احساسی خود را مدیریت کنید.
تمرینات یوگا باعث بهبود وضعیت سلامتی و شادابی و دستیابی به آرامش میگردد. به همراه این تمرینات تکنیک های تنفسی هم به شما کمک می کنند تا برای انجام یک زایمان طبیعی و آسان آماده شوید .
زایمان چیزی نیست که شما بتوانید آن را از پیش تمرین کنید همچنین زایمان ها در موارد مختلف با هم متفاوتند. یک زایمان طولانی ممکن است به آسانی صورت گیرد. در حالیکه یک زایمان کوتاه می تواند سخت باشد .تمرینات یوگا درطول حاملگی به شیوه ای مناسب به شما کمک میکنند تا کنترل جسم خود را بدست آوردید.هنگامی که درد دارید شل کردن عضلات کار آسانی نیست و موقعی که بدن تحت استرس قرار میگیرد ،اغلب نفس کشیدن مشکل می شود. با این وجود یوگا به شما کمک میکند تا در موقع لازم بتوانید آرامش خود را حفظ کنیدو نیز به منظور ایجاد آمادگی برای زایمان برروی جسم خود کار کنید.
آمادگی روانی و احساس شما برای زایمان از اهمیت زیادی برخوردار است. یوگا می تواند با ایجاد نگرش مثبت و کاهش ترس از درد ، در این زمینه شما را یاری کند .در هر حال پیش بینی ها و طرحهای قبلی شما برای زایمان اهمیت چندانی ندارند. به محض اینکه زمان زایمان فرا رسد ،بهترین کاری که میتوانید بکنیداین است که خود را با جسمتان هماهنگ ساخته و هر آنچه که حس می کنید طبیعی تر است انجام دهید.
با نزدیک شدن به تاریخ زایمان بایستی خود را مشغول نگه دارید .نشستن و انتظار کشیدن برای یک روز بزرگ می تواند برای شما ایجاد استرس و تنش نماید؛ به خصوص اگر بچه درموعد مقرر متولد نشود. با این وجود برخورداری از استراحت کافی در هفته های آخر بارداری حائز اهمیت است.
مرحله اول زایمان با انقباضات رحمی شروع می شود که ادامه یافته و به تدریج بر شدت آن افزوده میگردد تا زمانی که دهانه رحم کاملا باز شود این مرحله معمولا طولانی ترین مرحله زایمان است .مرحله دوم موقعی شروع می شود که دهانه رحم کاملا باز شده و سر کودک ظاهر میگردد و به دنبال آن بدن نیز پایین می آید تا خروج کامل. سومین مرحله خروج و جدا شدن جفت است .اکنون زمانی است که پیوند واقعی میان مادر و کودک در خارج از بدن مادر برقرار می گردد.
هنگامی که دردهای انقباضی شروع می شود ،حمام آبگرم یا گوش کردن به یک موسیقی ملایم ، می تواند شما را وارد وضعیت تن آرامی سازد تا همزمان با شدید شدن دردها شما نیز در حالت هماهنگی با ریتم بدنتان قرار گرفته باشید ( بعضی خانم ها حتی بین انقباضات اولین مرحله زایمان چرت می زنند ) .شما همچنین باید تا جایی که برایتان امکان دارد جابجا شوید تا در وضعیت مناسبی قرار بگیرید که انقباضات راحتتر انجام شود. می توانید به تنهایی جابجا شده یا با کمک همسرتان این کار را انجام دهید .در پایان زایمان رحم شما به سادگی بالا آمده و جمع می شود و هر آنچه که لازم است بدن خود به خود به طور حیرت انگیزی انجام می دهد و این همان تجربه ای است که قرن ها برای زنان اتفاق افتاده است. در اینجا به واقع لمس می کنید که بدنتان تا چه اندزه خلاق ، سازنده و حیرت آور عمل می کند .

وضعیت هایی برای زایمان
بسیاری از پزشکان زنان را برای انجام زایمان در وضعیت خوابیده بر روی پشت آماده می کنند. چون این وضعیت کار را برای پزشک آسان تر میکند اما اگر مادر از نیروی ثقل برای انجام زایمان کمک بگیرد کار به مراتب آسانتر خواهد شد به عبارت دیگر واژن باید رو به پایین و به سمت زمین باشد . دراز کشیدن بر روی پشت باعث می شود فشار زیادی روی اعصاب بزرگ ستون فقرات که نقش عمده ای در دردهای زایمان دارند وارد شود این وضعیت همچنین عروق تغذیه کننده رحم و جفت را تحت فشار قرار داده و در نتیجه حجم خون درون عروق کم می شود .
یکی از بهترین و طبیعی ترین وضعیت ها که هنگام زایمان میتواند به مادر کمک کند ،وضعیت چمباتمه است .زانو زدن روی چهار دست و پا مانند وضعیت کشش گربه هم یکی دیگر از وضعیتهای مناسب برای این منظور است .در مرحله اول زایمان وضعیت نشستن به حالت چهار زانو میتواند وضعیت بسیار راحتی باشد .نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است این است که شما باید بتوانید تا مراحل آخر زایمان تحرک داشته و جابجا شوید.

تنفس حین زایمان
تنفس به شما کمک می کند تا درد را کنترل کنید نفس کشیدن صحیح در طول زایمان فوق العاده موثر و مفید است .در مرحله اول با شروع انقباضات رحمی ابتدا باید وضعیتی را بیابید که به طور طبیعی در آن احساس راحتی می کنید. سپس آگاهی را بر روی نفس هایتان متمرکز نمائید .تصور کنید که همراه بازدم تمامی تنش ها و دردها از وجودتان خارج می شود.
وقتی انقباضی شروع می شود نفس های آرام و طولانی بکشید و بازدم را تا جایی که ممکن است به آرامی انجام دهید تا موقعی که انقباض به پایان برسد. هر انقباض به یک موج شباهت دارد که به اوج خود رسیده و سپس پایین می آید .سعی نکنید که وقوع انقباض های بعدی را پیش بینی کنید، بلکه خود را روی آنچه که در لحظه حال اتفاق می افتد متمرکز نموده و سعی کنید با آن همراه شوید.
ایجاد صداهایی مثل ناله که به تحمل درد کمک کند میتواند در حین زایمان مفید باشد. نباید از بروز احساستان جلوگیری کنید .هنگامی که به صداهای درونتان اجازه خارج شدن می دهید واژن آرام و رها می شود ولی بهم فشردن دندانها ممکن است روی سفت شدن عضلات دهانه رحم موثر باشد . همچنین داشتن یک حرکت نوسانی آرام از پهلویی به پهلویی دیگر یا در جهت جلو و عقب به رها شدن عضلات شکم و کم شدن درد کمک می کند. درتمام طول مدت بروز این دردها می بایست اطمینان حاصل کنید که بدنتان در راحت ترین وضعیت ممکن قرار دارد. به پشت بخوابید و به موسیقی که معمولا برای ایجاد تن آرامی پس از انجام تمرینات یوگا استفاده میکردید گوش دهید .مغز شما فرمان رهایی را در این وضعیت صارد می کند .
منظور از نوشتن 2 پاراگراف بالا این است که با یوگا می توانید به راحتی زایمان کنید و تکنیک های یوگا و پوزیشن های یاد داده شده و تنفس های زمان زایمان که در دوران بارداری آموزش داده می شود همگی به زایمان راحت کمک می کند.

تنفس و تن آرامی
هنگامی که هوا را تنفس می کنیم ، اشعه خورشید را دریافت میکنیم ،غذا می خوریم یا آب می نوشیم از این عوامل انرژی جذب می کنیم. در یوگا این انرژی حیاتی یا نیروی حیات که ما را قادر به انجام کارها و فعالیت هایمان می سازد ( پرانا) نامیده می شود . پرانا درهوایی که تنفس می کنیم، موجود است ؛اما اکسیژن نیست .در غذایی که میخوریم نیز وجود دارد، اما خود غذا نیست. پرانا انرژی ظریفی است که در تمامی چیزهایی که ما را زنده نگه می دارند وجود دارد.
یک راه بسیار خوب برای توصیف پرانا مقایسه آن با الکتریسیته است .وقتی شما لامپی را روشن می کنید نور لامپ نشان می دهد که انرژی حضور دارد، اگر چه آن را نمی بینید . همه ما از جریانهای الکترو مغناطیسی استفاده می کنیم. پرانا نیز انرژی الکترومغناطیسی است که در درون کالبد ما جریان دارد . با انجام تکنیک های تنفسی و تمرینات یوگا بدن بیشتر از حالت معمول پرانا جذب میکند .به همین علت است که پس از انجام تمرینات احساس سرزندگی بیشتری می کنید .
تنفس ما را زنده نگه می دارد و با توقف نفس زندگی نیز به پایان می رسد .هنگامی که میزان مناسبی از اکسیژن را از طریق دم وارد دستگاه تنفس نماییم بدن بهترین کارآیی خودش را پیدا میکند.
ریه ها تقریبا تمامی فضای قفسه سینه را اشغال کرده اند و در بالا از قسمت زیرین استخوان ترقوه شروع شده و در پایین تا بالای پرده دیافراگم و در سرتاسر پشت ، جایی که دنده ها به ستون فقرات می رسند توسعه یافته اند.
هنگامی که دم میگیرید باید ریه ها را کاملا از هوا پر کنید .طوریکه از بالا تا ترقوه ها و از پشت به دنده ها برسد .با این حال بیشتر مردم طبق عادت ، حتی در شرایط طبیعی نیز با تنبلی تنفس می کنند. اگر با دقت به نحوه تنفس خودتان توجه کنید احتمالا درمی یابید که تنها از بخش کوچکی از ریه ها استفاده می کنید.
بیشتر تنبلی های تنفسی ناشی از عادتهای بد ما، استرس و تنش ها است .به محض اینکه دچار استرس می شویم ،نفس های خودمان را نگه داشته یا خیلی کم عمق و سطحی نفس می کشیم و به این ترتیب ریه ها طوری عمل می کنند که گویی می خواهند کارشان را متوقف کنند و این بدان معنا است که از میزان حیات در تک تک سلولهای بدن کاسته می شود .
شما با انجام تمرینات تنفسی یوگا می توانید به راحتی کیفیت تنفسی را بالا برده و در تمام طول حاملگی با انجام تنفس درست و صحیح از فواید آن بهره ببرید، دچار کمبود اکسیژن نشوید ،از انرژی خوبی برخوردار باشید ،سرحال شاد بدون کسالت و بی حوصلگی با نیروی خوب کارهای روزانه را انجام دهید و در ضمن با یادگیری تنفس مخصوص زایمان می توانیدزایمان راحتی را تجربه کنید
اکسیژنی که نفس می کنیم و غذایی که می خوریم در درون بدن مان به انرژی تبدیل می شوند. این فرآیند موجب تولید مقداری سموم می گردد که می بایست از چرخه بدن حذف شود. تکنیکی با عنوان" آپاناسانا "در یوگا وجود دارد که به کمک آن میتوانید سموم ایجاد شده را حذف نموده و از بدن خارج کنید .

جای بسی خوشبختی است كه امروز توجه بسیاری از مسئولین و دست اندر كاران جامعه بشری به سلامت و شادابی زن جلب شده است . برای این عده به خوبی معلوم گشته كه زن محور اصلی واحد جامعه ، یعنی خانواده است و چنانچه قرار باشد استحكام كانون خانواده حفظ شود ،نخستین اقدام خواه ناخواه بایستی متوجه همین محور باشد . انجام مطلوب وظایف خانه داری ، بچه داری . همسرداری و تقبل مسئولیتهای اجتماعی و كسب بخشی از درآمد خانواده قطعا از عهده زنی قوز كرده ، دچار كمردرد و افتادگی رحم و شلی عضلات كف لگن كه دائما از خستگی ، بی حوصلگی و ضعف شكایت دارد ، خارج است .
تاكید محافل تربیت بدنی ودرمانی بر رسیدگی بیشتر به وضعیت زنان از آن رو است كه محور قرار گرفتن این قشر در قبول مسئولیتهای چند جانبه نه تنها باعث شده آنان خود را به دست فراموشی بسپارند ، بلكه دیگران نیز بیشتر بر انتظارات خود از زنان پافشاری كنند تاسلامت و تندرستی زن ، خواهر ، مادر ، دختر یا همكار مونث خود .
سعی ما بر این بوده كه دیدی موشكافانه به آسیب پذیرترین دوران زندگی یك زن یعنی دوران بارداری ، زایمان و دوران نفاس داشته باشیم و با ارائه راهكارهایی بتوانیم دوران سالم ، شاد و آرامی را برای مادر فراهم كنیم كه نتیجه مستقیم آن تولد نوزادی سالم می باشد . وقتی صحبت از بارداری ، زایمان و دوران نفاس مس می شود ،بیشتر زنان چهره در هم می گشند و زیر لب از دوران عذاب آور حاملگی ،سختی و مشكلات آن و احیانا زایمان سخت ، دردهای زایمانی ، دوران پس از آن صحبت می كنند و شاید اكثر آنها دیگر حاضر به تجربه محدد این دوران نباشند . اما چرا باید این دوران كه در آن توانایی و قدرت یك زن متجلی می شود و حس بچه دار شن و بدنیا آوردن طفل كه شاید از زیبا ترین و شادترین لحظات زندگی یك زن می بادش بایستی با خاطرات بد ، عذاب آورد و دردناك همراه باشد و اینكه چرا نباید این دوران یك دروان شاد . سالم و مفرح و خاطره انگیز باشد ؟
حال با توجه به وضعیت موجود و این نگرش اكثریت زنان ، چگونه می توان دوران حاملگی خوب و سالمی داشت ؟ چگونه می توان مشكلات باداری را كاهش داد ؟ چگونه میتوان زایمان آسان و بدون دردی داشت ؟ چگونه می توان دوران نفاس خوبی را سپری كرد ؟ و چگونه می توان سریع به وضعیت قبل از زایمان برگشت ؟
در دوران بارداری زنان از نظر روحی و جسمی دچار فشارها و مشكلات عدیده ای می گردد . دائم از خود می پرسد آینده من و فرزندم چه خواهد شد ؟ آیا بچه ای سالم بدنیا می آورم ؟ آیا می توانم او را خوب تربیت و پرورش دهم ؟ رابطه ام با همسرم چگونه خواهد بود ؟ آیا از پس مشكلات اقتصادی برخواهیم آمد ؟ و… سوالاتی این چنین كه روح وذهن مادر را مشغول كرده و از طرفی انجام كارهای روزانه ، وظایف خانه داری ، بچه داری و همسردارری باعث خستگی بیش از حد و تحریك مادر می شود كه د رجواب به این استرسها و تحریك ها زن تبدیل به شخصی عصابانی ، زود رنج ، حساس میگردد و این بار منفی و استرسهای فراوان برای او كه اینك باردار است و همچنین برای جنین او خطر دارد. می دانیم كه در زمان استرس هومرمونهایی در بدن ترشح می شود كه باعث انقباض عروق شده و در نتیجه این عمل خون به جنین نمی رسد و جنین متاثر از این وضعیت دچار دیسترس یا زجر جنینی می گردد .
در این وضعیت خانمهای باردار می توانند با انجام ریلكسیشن كه یكی از تكنیك های بسیار كاربردی در یوگا می باشد نه تنها خستگی ناشی از كار روزمره را از بدن خارج كرده و انرژی مجدد بگیرند بلكه با تخلیه استرسها ، تنشها و آرام كردن ذهن و روح خود،سرحال و سرخوش شده ، از عواقب زیان آور استرس می كاهند و به این طریق می تواند با روحیه ای شاد و آرام به انجام وظایف و مسئولیتهای محوله بپردازند .
داشتتن اخلاقی خوش ، برخوردی مناسب با فرزندان دیگر و همسر در زمان حاملگی یكی از اهدافی است كه با آموزشهایی داده شده به خانمهای باردار قابل اجراست .

نویسنده : فاطمه عیوضی (تابش) ، ماما- مربی یوگا (یوگا در دوران بارداری) – عضو کمیته تحقیق و پزوهش انجمن یوگا منابع فارسی: بیماریهای زنان و زایمان ویلیامز، بیماریهای زنان و زایمان دنفورث
منابع خارجی : کتابهای مختلف یوگا در دوران بارداری و زایمان


مزایای خرید پستی از سایتهای kala1362و ریچمن شاپ
امنترین  و سریعترین شیوه خرید اینترنتی

1.پرداخت وجه کالا  پس از  دریافت سفارش
2. کاهش هزینه های حمل و نقل در شهر
3.سفارش محصول بدون دردسر و اتلاف زمان
4.امکان خرید در هر ساعت از شبانه روز
5.دریافت سفارش در هر نقظه از ایران
6.رهگیری سفارش  از طریق این سایتها
7.بیمه سفارش شما توسط شرکت پست

 نرم افزار حفظ لغات(لایتنر) اورانوس نسخه ۴  آموزش تقویت حافظه و تند خوانی دکتر سیدا: مرد حافظه ایران
  زبان انگلیسی به كمك امواج مغزی دراستراحت و خواب همراه با تقویت حافظه نصرت  تقویت امواج مغزی (4CD)
  المائده 2 مجموعه نرم افزاری لرد 2010
  آموزش تایپ ده انگشتی روش های یادسپاری لغات
 آموزش تولید قارچ های خوراكی كاملترین مرجع آموزشی شعبده بازی
 دیکشنری مترجم متن به 16 زبان زنده دنیا Tell Me More Premium 10
 مبدل گفتار به نوشتار آموزش زبان انگلیسی نصرت در 90
 آموزش حرفه ای دفاع شخصی مجموعه فوق العاده موسیقی درمانی، آرامش بخشی و سه بعدی
 آموزش جامع حسابداری نرم افزار چاپ روی چک اورانوس نسخه ۵
 نرم افزار ارسالsms تبلیغاتی از . آشنایی کامل با ذهننظرات()

« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by ParsTools